Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS

Web Tasarım Nedir?

web tasarim hizmeti

 Web tasarım, internet olarak adlandırdığımız sanal dünyada mülk oluşturmak diyebiliriz . Bu çevrim içi mülklere web siteyi diyoruz. Web siteleri amacına göre çeşitlilik gösterebilir. 

 Web sitesi kurma hizmetinin web tasarım olarak adlandırılmasının sebebi tamamen tasarımsal bir süreç gerçekleşmesidir. Farklı renlerde farklı şablonlarda farklı yazı fontları ve farklı içeriklerle gerçekleştirilen web tasarım tamamen hayalde olanı web sitesi üzerinden Dünya’ya açma da denilebilir.

Web sitelerimiz üzerinden satış yapabilir, hizmet verebilir, insanların düşüncelerini paylaştığı network oluşturabilir ve hatta ders bile verilebilir.

Act Global Digital olarak sizlere hayal ettiğiniz iş modelinizi kurmak yada işlerinizi büyütmek için profesyonellikle web tasarım hizmeti veriyoruz.

Web Sitesi Türleri

Web sitelerini kurulum amaçlarına göre farklı kategorilere ayırabiliriz. Kullanım amaçlarına göre web sitelerinin tasarımları da çeşitlilik göstermektedir. Web tasarım hizmeti alırken ne tarz bir web sitesi yaptırmak istediğinizi hizmet sağlayıcınıza iyi anlatmanız gerekir, hangi amaçla kullanacağınızı ve kurgunuzun nasıl olması gerektiği konusunu iyi anlamalısınız kötü kurgulanmış bir web sitesinin başarı ihtimali oldukça düşüktür.

 Başlıca web sitesi türleri; Kurumsal Web Siteleri, E-Ticaret Siteleri, Blog siteleri, Forum Siteleri ve Sosyal Medya Siteleridir.

Kurumsal Web Siteleri

 Bir kurum veya işletmenin kendisini ve neler yaptığını anlatan web siteleridir. Genellikle kurumların kendi isimleri kullanılır alan adı kısmında hedef kitlesine kendisini anlatmak, süreçleri hakkında bilgi vermek, kendisi ile iletişime geçilmesini sağlamak ve Faaliyet alanları ile ilgili aramalarda öne çıkmak için kullandıkları web site türleridir.

 Anasayfa, Hakkımızda, faaliyetler ve iletişim sekmeleri olmalıdır. Tasarımsal açıdan kullanıcı dostu olmasına dikkat edilmeli ve hızlı açılmalıdır ayrıca mobil kullanılabilirlik de oldukça önemlidir.

E- Ticaret siteleri

Satış odaklı olan web siteleridir, ürünlerin veya hizmetlerin sergilendiği ve fiyatlarının da paylaşıldığı web siteleridir.

 E-ticaret siteleri tamamen satış odaklı olduğu için kurumsal ayrıntılar içermez tamamen ürün veya hizmet odaklıdır, ödeme yöntemleri vardır ve bu web siteleri üzerinden ödeme alınabilir.  E-ticaret siteleri kullanıcı dostu olmalıdır, farklı cihazlarda kullanılmalıdır ve hızlı açılmalıdır. 

 Ayrıca e-ticaret sitelerinde ürün resimleri ürünleri iyi anlatmalıdır. E-ticaret siteleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Danışmanlarımız size bu yolculuğunuz da rehberlik etmekten mutluluk duyacaktır.

Blog Siteleri

 Blog siteleri, belli konular üzerine kurulabilir bunlar ekonomi, gezi, oyun, teknoloji ve moda olabilir tabi bu türler başlıca kullanılan türlerdir farklı türlerde de blog yazılabilir. Blog sitelerinde genellikle insanlar kendi düşüncelerini paylaştıkları gibi nesnel olarak da yazılabilir blog siteleri haber siteleri blog sitesi sınıfında değerlendirilebilir.

 Blog sitelerinin başlıca gelir kaynağı reklamlardır, hem reklam içerikli yazılar yazılabilir hem de belirli reklam alanları kiralanabilir.

Forum siteleri

 Belli alanlarda insanların sorular sorduğu ve bu soruları yorumlar yaparak cevaplandırılan, yardımlaşma ve fikir alışverişi içeren web sitesi türleridir. Aynı alanda çalışmalar yapan yada ilgileri olan insanlar bu sitelerde toplanıp vakit geçirir konuları okur yada yorum yapabilir.

 Temel gelirleri blog sitelerinde olduğu gibi reklamdır ancak bazı forum sitelerinde üyelik ücretleri de olabilir yada ürün veya hizmet ticareti de gerçekleştirilebilir.

Sosyal Paylaşım Siteleri

 Sosyal paylaşım siteleri insanların kullanıcı profilleri oluşturdukları ve belirledikleri insanlara fotoğraf video veya yazı paylaşabildikleri web sitesi türleridir. İnsanlar arasında etkileşim kurmak ve paylaşımda bulunmak temel amaçlardır günümüzde yaygın olarak kullanılan facebook, instagram, twitter, tiktok başlıca sosyal paylaşım siteleridir.

 Bu web siteleri kullanıcı verilerini toplar ve bu verileri onlara reklam yayınlayarak sağlamaktadır. İsteyen firmalar ürün veya hizmetlerini belirli ücret karşılığında kullanıcılara tanıtır bu sebeple ücretsiz katılır kullanıcılar

Web Sitesi Hizmetinde Nelere Dikkat Edilmeli?

 Web sitesi hizmetini alırken pek çok dikkat edilmesi gereken nokta vardır. Bunlar alan adı, hosting, tasarımsal etmenler, analiz araçlarının kurulumu ve site altyapısıdır.

Alan adı:  

 Web sitenizin isim kısmıdır bu kısım web sitenizin konseptine ait anahtar kelimeler barındırmalıdır veya kurumunuzun ismi olmalıdır. Çoğu zaman doğru alan adı seçimi web sitenizin trafiğini doğrudan etkilediği için dikkat edilmesi gereken bir noktadır, daha önce sorunlar yaşanmış yada arama motorlarında kötü görüntü sergileyen alan adlarını kullanmaktan kaçının web tasarım hizmeti aldığınız danışmanlarınızdan sizi bu konuda yönlendirmesini isteyin. 

Hosting:

 Web sitenizin çevrim içi dünyada bulunduğu yere hosting denir hostingler aslında sunucular üzerinden verilen barındırma hizmeti olarak adlandırılabilir. Hosting hizmeti veren pek çok firma vardır, sizler hosting hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken en önemli 2 unsur hızlı bir hosting olması ve hedef kitlenizin konumlarına olabildiğince yakın sunucularda barındırılıyor olması çünkü sunucu yakınlığı da hız faktörünü etkiler ve hız doğrudan sitenizin sıralamasını ilgililendirir arama motorlarında üst sıralarda olmak istiyorsanız yavaş bir hosting ile bu çok mümkün olmayacaktır.
 

Web Sitesinin Tasarımı:

 Web tasarım hizmeti alırken beklentileriniz yüksek olabilir ancak önemli olan nokta web sitenizin işinizi, ürünlerinizi, hizmetlerinizi ve sizi iyi anlatmasıdır. İnsanların yapmasını istediğinizi bir hedefiniz varsa (ürün satın almak, iletişime geçmek, form doldurmak vb.) bu hedeflere yönlendirmeli, kullanımı kolay olmalı gerekirse iletişim butonları sitenin pek çok yerinde bulunmalı çünkü herkes bilgisayar kullanımı konusunda aynı tecrübeye sahip değil. 

 Mobil kullanılabilirlikte oldukça önemlidir, günümüzde istatistiklere bakıldığı zaman insanlar bilgisayar yerine daha çok internete telefonlarından girmektedir bunun nedeni mobilite halinde olmaları insanların ve bu süreçlerde sade, anlaşılır ve hedefe yönelik olması insanların kolayca web sitenizden faydalanmasını sağladığı gibi aynı zamanda da web sitenizin arama motorlarında ki değerini yükseltir ve görünürlüğünü arttırır.

 

Web tasarım hizmeti almak için bizimle iletişime geçip hem paketlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İşinizin görünürlüğünü arttırmak için biz her zaman hazırız! 

web tasarim ajansi scaled
İletişim

Bizimle İletişime Geç

    İletişime geç
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?
    Merhaba
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?
    Şimdi Ara