Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Dış Ticaret

Dış Ticaret Nedir?

Dıs Ticaret Nedir

   Dış Ticaret, farklı ülkeler arasında yapılan alım satım işlemler bütünüdür. Önemi büyük olmakla birlikte, hizmet veya mal alım satımı şeklinde de olabilir. Yani başka bir deyişle uluslararası ticaret.

   Ticaret bir ülkenin milli hasılatının artmasında çok büyük bir öneme sahiptir. Yani dış ticareti yapan sadece kurumda değil, ülke ekonomilerinin dinamiğinde çok önemli bir role sahiptir. Ticaret, ülkelerin ödeme dengesi ve cari açıklarıyla doğrudan bağlantılıdır.

   Ülkede üretilen mal veya hizmetler başka bir ülkeye satılıyor ise ihracat; başka bir ülkeden mal veya hizmet satın alınıyor ise ithalat gerçekleşiyor demektir. Tüm bunların gümrük mevzuatlarına ve devlet politikalarına uygun olarak gerçekleşmesi zorunludur.

Dış Ticaretin Temel Özellikleri   

   Dış ticarette belli başlı bazı özellikler vardır ki bunlar değişmezdir. Temel özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Dis Ticaretin Temel Ozellikleri

*Ülke politikalarına ve ürüne göre farklılık gösterebilirler.

*Kullanılan belgeler, teslim şekilleri ve ödeme şekillerine göre şekil alırlar.

*İhracat birliğine üyelik zorunludur.

*GTIP numarası önceden belirlenmiş olmalıdır.

*Gümrükleme işlemlerinin yapılması zorunludur.

*Döviz kuru büyük rol oynamaktadır.

*Herhangi bir uyuşmazlık söz konusu olduğunda uluslararası hukuk devreye girer.

Dış Ticaret Kavramları

   Dış Ticaret denilince birçok kavram akla gelir. Ancak bunlardan başlıcaları aşağıdaki gibidir:

*DÖVİZ:

Yabancı ülke parası. Ancak sadece para değil, çek, poliçe gibi her türlü ödeme aracıdır. Döviz kuru ise, size para biriminizin başka bir para biriminden değerini ifade eder.

*KAMBİYO:

Yabancı bir ülkedeki alacağın tahsil edilmesi, borcun ödenmesi ya da bir ülkeden alınabilecek para yerine geçen değerlerdir. Kambiyo işlemi ise, para ya da para yerine geçen belgelerin değiştirilmesini  ifade eder.

kombio

*GÜMRÜK ve GÜMRÜK TARİFELERİ:

Gümrük belirli bir malın gümrük sınırını geçişinde ödenen vergilerdir. Gümrük tarifesi ise, ithal ve ihraç edilen çeşitli eşyalar üzerinden belirli esaslara göre tahsil edilen vergi oranlarını gösteren cetveli ifade eder.

*MARKA:

Belli kategorilerdeki ürün, hizmet veya servis satışı yapan bir firmanın, diğer firmalardan ve diğer firmaların ürünlerinden ayırt edilmesini sağlayan simgedir.

*SİGORTA:

Kurum veya kişilerin yaşam, sağlık veya mallarının karşılaşabileceği zararları en aza indirme konusunda yardımcı olan bir sistemdir.

*SERBEST BÖLGE:

İhracatı ve üretimi teşvik eden, ülkeye döviz girişini desteklemek için oluşturulan özel bölgelere verilen bir isimdir. Serbest bölgeler oluşturmak, ülkelerin yabancı yatırımları kendi bölgelerine çekmesinin bir yoludur.

İlginizi çekebilir: https://www.instagram.com/actglobaldigital/

Dış Ticaret Nasıl Yapılmaz?

    Dış ticaretin ne olduğundan, dış ticaret kavramlarından, dış ticaret için gerekli temel evraklardan ve temel özelliklerinden kısa bahsetmiştik. Dış ticaret i tamamlayan iki ana unsur ithalat ve ihracat yapmak için birçok firma kolları sıvıyor ve işe girişiyor. Ancak bir de ne görsün müşteri yok… mal stoku az… maliyet çok… Yeterli sermayeniz olsa, önemli bazı noktalar var ki bunlardan biri eksik olduğunda dış ticaret hikayeniz başlamadan biter.

*Markanız

*Marka İmajınız

*Kurumsal Kimliğiniz

*Web Sayfanız

*Sosyal Medyanız

*Reklamlar

   Tüm bu unsurlar, sizleri incelemek tanımak ve size güvenmek isteyen şahıs ve kurumların sizi daha doğru tanıyabilmeleri için olumlu yönde düşünce opsiyonlarına yön verir.

Dış Ticaret İçin 5 Ölümcül Hata

   Dış ticareti yapmak isterken veya yaparken bazı durumlar, sizi sermayeniz yeterli olması veya elinizde birçok kaynak ve imkân olsa bile önünüzde birer engeldir.

1.HEDEF BELİRLEMEMEK

2.BEN EN İYİSİYİM DEMEK

3. KARARLI OLMAMAK

4. ÜRÜNÜ STANDART ŞEKİLDE SATMAYA ÇALIŞMAK

5. UYGUN SATIŞ AĞI KURMAMAK

   Tüm bunlar için doğru bir ekibe ve zamana ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz.

Türkiye’de olan birçok ihracat ithalat danışmanlık firmasından farklı olarak , Act Global Dijital olarak bünyemizde yer alan sosyal medya ve e-ticaret gibi alanlarda uzmanlarımızla beraber çalışıyoruz. Müşteri araştırmalarımızda bu şekilde çok daha fazla platformdan aynı anda faydalanabilme şansına sahibiz. Bunların yanı sıra faydalandığımız yabancı kaynaklar ile de verdiğimiz hizmetin sonucunu daha kısa sürede alabilmekteyiz. Üstelik tüm dokümantasyon sürecinizde de daima yanınızdayız. Nitelikli bir ithalat- ihracat için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek!

İlginizi çekebilir: Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Comments (7)

 1. Habib
  16 Ağustos 2023

  Biz ACT GLOBAL DANIŞMANLIK firması ile çalışıyoruz. Dış Ticaret süreçlerimizi doğru bir şekilde eksiksiz hallediyorlar. Bu konuda özverili davrandığı için temsilcimiz Arzu ÜLEN hanıma da ayrıca teşekkür ediyorum

 2. Çisel
  16 Ağustos 2023

  Act global Arzu hanım elinize saglık

 3. E-ticaret Danışmanlığı Nedir? - Dijital Pazarlama Ajansı
  16 Ağustos 2023

  […] […]

  • Gizem Aslan Algan
   16 Ağustos 2023

   Arzu hanm çok tşk ederim. İlginiz ve bilginiz için. Bana çok farklı yönler sağladı,birçok konuda bilgi eksikliğimi giderdi. Burdan da yorum yapmak istedim, tercih etmek isteyip tereddüt yaşayan kişiler için.

 4. ihsan baki
  16 Ağustos 2023

  Basarılarınız daim olsun ACTGLOBAL

 5. Sosyal Medya Yönetimi Nedir? - Dijital Pazarlama Ajansı
  17 Ağustos 2023

  […] İlginizi çekebilir: Dış Ticaret Nedir? […]

 6. Web Site Tasarımı: Online Vitrin - Dijital Pazarlama Ajansı
  19 Ağustos 2023

  […] İlginizi çekebilir: Dış Ticaret Nedir? […]

Comments are closed.

İletişime geç
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara