Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama, ürün veya hizmetin çevrim içi ortamlarda gerçekleştirilen tanıtım faaliyetleridir. Dijital ortamlarda gerçekleştirilen ve müşterinin ürün veya hizmete konumdan bağımsız olarak ulaşmasına olanak tanımaktadır dijital pazarlama. Günümüzde internet çok güçlü bir iletişim kanalı ve artık hayatımızın her alanında çevrim içi olduğumuz için dijital pazarlama faaliyetlerinin değeri gün geçtikçe artmaktadır. Arama motorları, Sosyal Medya, İnternet, E-mail, Çevrimiçi Pazaryerleri bu pazarlama faaliyetlerinin yapıldığı başlıca mecralardır.

 

Yani internet bağlantısı aracılığı ile ulaşılabilen her yere pazarlama faaliyetini gerçekleştirmenin adıdır dijital pazarlama. Pazarlama iletişimi alıcı, mesaj, gönderici ve kanaldan oluşan bu sürecin başlangıcı ilk e-postanın gönderildiği 1971 yılına dayanmaktadır. 1990 yılında terimsel olarak ortaya çıkan “Dijital Pazarlama” gün geçtikçe daha önemli hale gelmektedir, ancak asıl konu nasıl kullanıldığıdır. Yaratıcı ve bilen uzmanlar tarafından gerçekleştirilen dijital pazarlama faaliyetlerinde başarı kaçınılmazdır. Bizimle iletişime geçip destek alabilirsiniz

image1 service3 1
image2 service3 1
Neden Dijital Pazarlama

Geleneksel Pazarlama ile
Dijital Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

Pazarlama ucu bucağı olmayan bir alandır. Pazarlama faaliyetinin hangi yöntemle yapıldığı yetenek ve yaratıcılığınıza bağlıdır. Her pazarlama faaliyetinin geri dönüşümü farklıdır. Bu sebeple sürekli farklı bir pazarlama yöntemi ile karşılaşıyoruz. Pazarlama faaliyetlerini günümüzde artık Geleneksel Pazarlama ve Dijital Pazarlama olarak ana grupta ele alıyoruz. Peki farkları nelerdir? 

Maliyet

Geleneksel pazarlama faaliyetleri ister medya mecraları aracılığı ile olsun ister yüz yüze olsun daha maliyetlidir. Dijital Pazarlama da sadece bilgi, internet ve profesyonel bir danışman ile gerçekleştirilir

Etkileşim ve İletişim

Geleneksel pazarlamada tek yönlü bir süreç vardır, hedef kitlenizin tepkilerini değerlendirme şansınız yoktur ancak dijitalde hedef kitleniz ile karşılıklı etkileşim gelişir ve daha güvenilir bir iletişim olur

Zaman ve Süreklilik

Geleneksel pazarlama süreçleri zaman esnekliği tanımaz ve bu zamanlarda hedef kitlenize ulaşamayabilirsiniz, süreklilik zordur. Dijitalde hedef kitlenizin aktif olduğu saatlerde gerçekleştirebilirsiniz.

Analiz ve Raporlama

Dijital pazarlamanın en büyük avantajı ölçülebilir olmasıdır, ölçülebilir olmak optimizasyon kolaylığını da beraberinde getirir bütçeden ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar

Hedef Kitle Yönetimi

Geleneksel pazarlama şans odaklıdır, bir pazarlama faaliyetinin potansiyel müşteri olması çok önemlidir ve hedef kitleyi belirlemek çok büyük avantaj sağlar. Dijital faaliyetler size bu esnekliği tanır ve hedef kitle alışkanlık ve davranışlarına göre pazarlama faaliyetlerinizi şekillendirmenizi sağlar

Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

İnternet dediğimiz mecra her alanda insanlara farklı alternatifler sunmaktadır, dijital dünyanın en cazip tarafıda tabiki bu. Uçtan uca bilgi ve alternatif deryası. Ürün ve hizmetlerinize göre farklı pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz. En iyi alternatifi bulmak için hepsini denemeli ve en uygunu konusunda kendinizi geliştirmelisiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu(SEO)

Son zamanlarda insanların en çok ilgi gösterdiği konu olan SEO terimsel olarak herkes tarafından bilinir ve dijital pazarlama süreçleri tamamen bunun üzerine kuruludur. Arama motorlarında üst sıralara çıkması sattığınız ürün veya hizmetin insanlar tarafından daha çok ilgi görmesini sağlar. Reklamlar dışında yapılır ve tamamen organiktir. SEO konusuna ayrıntılı olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Seo

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması stratejisi maddi kazancın yanı sıra güven ilişkisi ve etkileşim sağlar. Amaç hedef kitleye ulaşmak ve algıyı hizmete ve ürüne çekmek, bilgi vermek ve marka değerini ve itibarını yükseltmektir. İçerik Pazarlaması doğru yapıldığı zaman müşterilerde müşteri sadakati dediğimiz duyguyu oluşturur ve marka savunuculuğuna giden yolu açar, potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürür.

İçerik pazarlaması hakkında ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Content Marketing

E-posta Pazarlaması

Dijital pazarlama dünyasının en doğrudan pazarlama tekniği e-posta pazarlamasıdır ve en önemlilerindendir. E-posta pazarlaması ile ürünlerinizi ve hizmetlerinizi, tekliflerinizi, kampanyalarınızı, kutlama mesajlarınızı, bilgi ve içeriklerinizi ilettiğiniz yoldur. Doğrudan iletişim sağlar ve müşterilerde bir takip duygusu oluşturur.

 

E-posta pazarlaması hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İsterseniz bizimle iletişime geçip sizler için en etkili e-posta pazarlama stratejisini birlikte kurgulayabiliriz

Content Marketing

Sosyal Medya Pazarlaması

Ürün veya hizmet pazarlamasının sosyal ağlar aracılığı ile yapılmasına Sosyal Medya Pazarlaması denir. Daha düşük bütçe ile geniş kitlelere hitap etmeyi mümkün kılar ve hedef kitle ile karşılıklı etkileşim sağlar.  Sosyal medya ağlarının sunduğu araçlar ile daha net hedef kitlelere pazarlama faaliyetleri yapılabildiği için daha verimli olur. Yaş, cinsiyet ilgi alanları, bölge gibi detayların ayarlanabilmesi mümkün ve aynı zamanda etkileşim oranı çok yüksektir.

 

Bizimle iletişime geçerseniz  sosyal medya stratejinizi birlikte planlayabilir ve verimli bir süreç yönetimi yapabiliriz. İsterseniz bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz

Sosyal Medya Pazarlamasi

Satış Ortaklığı
( Affiliate Marketing)

Satış Ortaklığı, ürün ve hizmetin kullanıcılar tarafından gerçekleştirilmesidir. Bu yöntem ile satıcı ve pazarlama faaliyetini gerçekleştiren kullanıcı maddi kazanç elde ederken, ürünün veya hizmeti alan kişi daha önce deneyimlenmiş olan ürünü eksi ve artıları ile değerlendirerek daha bilinçli bir satın alma süreci gerçekleştirmiş olmaktadır. Viral pazarlama ve influencer pazarlama da bu alana dahil edilebilmektedir. 

En etkili satış ortaklığı süreçleri için bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Satis Ortakligi

Influencer Pazarlaması

Geniş kitleler tarafından tanınan ve güvenilen kişiler tarafından gerçekleştirilen tanıtım faaliyetlerine influencer pazarlaması denir. Oyuncular, mankenler, sosyal medya fenomenleri, şarkıcılar vb. kişiler tarafından gerçekleştirilir ve geniş kitlelere ürünün gerçek görüntüsü ile ulaştırıldığı için daha güvenilir bulunmaktadır, aynı zamanda geniş takipçi kitlesine ulaşmak için kullanılır  ürüne göre influencer seçmek çok önemlidir uygun hedef kitle seçilmezse yapılan çalışma boşa gider. 

Ünlü kişilere markanızı ve ürünlerinizi tanıtmak için bizden destek alabilirsiniz, sizlerin en verimli pazarlama stratejisini seçmeniz için her zaman yanınızdayız. Bizimle iletişime geçin.

Influencer Marketing
İletişime geç
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara